Bugun...


ÖZLEM ÇELİK GÜRBÜZ

facebook-paylas
RUHSAL VE BEDENSEL AÇIDAN KENDİMİZİ ÇEK ETMELİYİZ
Tarih: 10-04-2021 14:54:00 Güncelleme: 16-04-2021 09:23:00


Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de etkisi devam eden covıd19 salgını sebebi ile hayatımıza dair pek çok alanda mecburi değişimler yaşamaktayız. Bu değişimlere uyum sağlamak göründüğü kadar kolay olmamakta, bu durum bilinçaltı düzeyde travmaları, geçmiş yaşantıları tetikleyebilmektedir. Stres ve kaygı düzeyi yüksek seyreden bireyler de özellikle günlük aktivitelere duyulan isteksizlik, aşırı temizlik takıntısı, sevdiklerini ya da kontrolü kaybetme korkusu, depresif özellikler sıklıkla görülebilmektedir. Salgın her yaş gurubundan bireyleri etkilemektedir. Bu süreçte çocukların okul ve sosyal ortamlarından uzak kalması, arkadaşları ile aralarına mecburen mesafe koymalarının onları çok fazla etkilediği uzmanlar tarafından düşünülmektedir ve tedbir alınmasının önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Öğrencilerimiz üzerinde geliştirdiğimiz en büyük kaygı onların teknolojiye olan yakınlığının bu dönem de daha da arttığıdır. Dersleri, sosyalleşmeyi, oyunları ve diğer pek çok şeyi ekrandan yapmak zorunda kalan öğrenciler eminim en fazla fiziksel aktivitelere dayalı oyunları ve arkadaşları ile paylaşımları özlemektedirler. Uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte tüm ülkemiz de eğitim programlarımızı yürütmek için büyük bir gayret gösterilmiştir. Uzaktan eğitime alışma süreci elbette öğrencilerimiz açısından, yüz yüze eğitim sistemindeki gibi olmamaktadır. Öğrencilerimizin derslere katılımı açısından motivasyonlarını yüksek tutmak, eğitim kademelerine göre almaları gereken bilgi ve donanımları edinmelerini takip etmek; aileleri ile iletişimi canlı tutmak için çok daha fazla çaba harcayan öğretmenlerimizin olması bu süreci verimli geçirmemiz için önemli olmuştur. Yaşanılan tüm bu süreçlerde yaşı konumu hayat deneyimi eğitimi ne olursa olsun her bireyin yaşam döngüsünde psikolojik açıdan güçlü durma eğilimi vardır. Fakat psikolojik açıdan sağlam kalabilmek kimi zaman bireyleri zorlayıcı olabilir. Peki nedir bu psikolojik sağlamlık ?

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK NEDİR?

Literatür de pek çok yerde gördüğümüz bu terim, en genel anlamı ile bireyin içinde bulunduğu koşulların kendisini zor durumda bırakmasına rağmen , yaşanılan sorunlar sebebi ile dağılmadan süreci anlamlı yürütmek ve onun bu zorlu koşullardan psikolojik olarak sağlam bir şekilde çıkması olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sağlamlık düzeyi yüksek olmak, insanların yaşadıkları olumsuz her ne varsa onun üzerinde ruhsal olarak çalışıp çözüm yolları üreterek en az hasarla durumu atlatmak, özellikle yaşanılan bu olumsuz hikâyelerin sonrasında deneyimler çıkarabilmek ile doğru orantılıdır. Hayata dair belirsizlikler riskler kaygı düzeyimizi etkiler. Kaygı düzeyi etkilenen bireylerin zamanla psikolojik sağlamlıkları etkilenir Eğer süreci anlamlı değerlendiremezsek zamanla anksiyete yükselir ve hayattan haz alması azalır. Ruhsal açıdan kendimizi yenilmiş ve dağılmış hissedebiliriz. Bu sadece ruh dünyamızı değil fiziksel hastalıklara açık hale gelmemize de neden olur.

Ruhsal ve bedensel açıdan kendimize değer vermeliyiz. Biricik olduğumuzu sevgi ve saygıya değer olduğumuzu hiç aklımızdan çıkarmadan, başka insanlarında bu özellikleri olduğunu fark etmeliyiz. ‘Kendini seven insanın güçlü kaleleri olur ve onu kimse kolay kolay yıkamaz’ demişti bir hocam. İçinde sevginin saygının barındığı dostluk ve paylaşımların olduğu, empati gücümüzün yüksek olduğu kalelerimiz olsun. Herkese saygı ve sevgilerimle. Sağlıklı güzel günler diliyorum.

 

Uzm.Psk.Danışman/Psikoterapist

Özlem ÇELİK GÜRBÜZBu yazı 27852 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI