Bugun...


ÖZLEM ÇELİK GÜRBÜZ

facebook-paylas
MASALLARIN GELİŞİM DÖNEMİNDE BİZLERE KAZANDIRDIKLARI
Tarih: 04-01-2021 22:10:00 Güncelleme: 12-01-2021 10:56:00


Herkese merhabalar bugün sizlerle masal ve hikayelerin insanın gelişiminde etkilerinden bahsetmek isterim bu aksam instagram üzerinden Eskişehir Anadolu masalları koordinatör öğretmenlerinden Emel öğretmen ile keyifli bir sohbette buluştuk,anadolunun bağrında gelişen masalların gerek çocuk dünyası gerekse biz yetişkinler açısından öneminden bahsettik.

Çocukların gelişim evrelerinden 0-7 yaş arasında dil gelişimi değerleri ahlaki yargıları gelişimi başlıyor ebeveynleri tarafından kendisine masallar anlatılan çocukların gelişim dönemleri açısından daha güvende ve huzurlu hissettiklerini düşünmekteyim. Güzel masallar ile çocuklarına seslenen kişilerin onların algı ve duygu dünyalarında izler bırakabileceği gerçeğini farketmek gerekir. Özellikle çocuklara masal anlatmanın ciddi bir iş olduğunu bu konuda donanımlı olunması gerektiğini anlatılacak masalın ve hikayenin çocuğun gelişimine uygun seçilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Milli eğitim bakanlığımızın bu açıdan başlatmış ve illerde yürütmüş olduğu Anadolu masalları projesini büyük bir heyacan ile takip etmekteyim. Bu proje kapsamında illerde öğretmenlere masal anlatıcılığı ve Anadolu masalları ile çocuk oyunlarına dair bir çok eğitim verilerek bu konuda daha yetkin olmaları sağlanmıştır. Her ilde masal evi oluşturma çocukların anadolua özgü kültürü tanıyabilecekleri masallara erişmesini kolaylaştırma hedeflenmektedir.

Masal sadece çocukla yapılan bir etkinlik kaliteli zaman doldurma amacı değil özümüze ait anadoluyu tanımaya anadolunun renklerini görmeye geçmiş ile günümüz arasında sağlam kaliteli bir köprü olmaya vesiledir. O bakımdan çocukların gelişimi açısından kıymetlidir.

Hepimizin hayatına dokunan masallar olmuştur acaba biz bize özgü kaç masal kahramanını biliyoruz, Kaçını sayabiliriz bundan 2 hafta evvel bende oldukça yabancıydım fakat sonradan farkettim ki özümüze ait kahramanları ne kadar az okumuş ve dinlemişim. Yaklaşık 2 haftadır keloğlanı, nardaniye hanımı, küllü fatmayı daha iyi tanıdım. Onların hikayelerine uzman gözüyle baktım ne kadar zengin olduklarını her masal ne kadar öğretici ve duygusal olarak koruyucu olduğunu farkettim. Bu projede katkısı olan herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum dilerim bu harika proje bir çığ gibi gelişerek tüm ülkemdeki çocuklara ailelerine erişebilir. Sizde takip edebilirisiniz Anadolu masalları diye baktığınızda daha bir çok detay karşınıza çıkacaktır.

Güzel masallar tadında 2021 yılı diliyorum

 

Özlem ÇELİK GÜRBÜZ

Uzm.Psk.Danışman/Psikoterapist

İntagram : ozlemcelikgurbuzBu yazı 39252 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI