Bugun...


ÖZLEM ÇELİK GÜRBÜZ

facebook-paylas
ACININ İNSANA KATTIKLARI DA VAR
Tarih: 09-12-2020 14:05:00 Güncelleme: 16-12-2020 00:21:00


Merhabalar; salgının seyrinin değiştiği günlerden geçiyoruz Çalışanların çalışma saatleri değişiyor sosyal hayatımızda edindiğimiz alışkanlıklar değişiyor ve herşeyden önemlisi artık sosyal medya hesaplarımızda arkadaş listelerimizde salgın sebebi ile insanların sevdiklerini kaybettiklerini okuyoruz acılarını paylaşmaya çabalıyoruz.

Salgın süreci tüm dünyada hala etkisini korurken hepimizin duygularında devrim niteliğinde değişiklikler meydana getirdi, kimimiz biraz daha öfkeli aceleci kaygılı yada sıkılgan olduk , hayata bakış açımız değişti bir çoğumuzda en temel olarak sağlığın ne kadar önemli olduğunu anladık, mevki yada paranın ederinin sağlık karşısında kalmadığının farkına vardık. Aslında bu süreçte duygusal olarak farkındalıkları artan insanlar gelişti. Hayatın başka renklerine değdi, daha bir anlamlı oldu tanıdıklarımız hiç tanımadığımız insanların çaresizliğine burkuldu yüreklerimiz. Ve hasıl zor . sosyal medya üzerinden ulaşan bir takipçim şöyle söylemişti her gün hiyene maskeye mesafeye dikkat ettik hiçbir yere çıkmadık ama maalesef kardeşimi kaybettik çok çaresiz ve çok acı çekiyorum çok öfkeliyim. Gerçekten artık maskesi olmayanlara yada kurallara dikkat etmeyenlere karşı öfkemizin büyüdüğünü görüyorum haklı buluyorum çünkü kayıplarımız bizlere çok acı geliyor. Aldığım eğitimlerin birinde yaşanılan acıların insana farkındalıklar kattığını bu süreci doğru işlerse duygusal olarak kendine dair derinlikler edineceğini söyleyen hocalarım olmuştu acının insana kattığı değeri ve kaygının insanda bıraktığı izleri işim gereği çok iyi gördüğümü düşünüyorum. İnsanların çoğu uyku bozukluğu, nefes almada güçlük içe kapanma konuşma isteğini bırakma bedensel ağrılar gibi semptomlardan geçer bir nevi depresif belirtiler olan bu belirtiler hayatımızı zorlaştırır.

Bu sürecin etkilerini daha da azaltmak adına bedensel harekete dikkat etmeliyiz, beslenme sürecimizi düzenlemeliyiz. Ve sevdiklerimiz ile yüz yüze olamasa bile iletişim halinde kalmakta bize psikolojik olarak iyi gelecektir. Paylaşımlarımız oldukça sevdiklerimiz ile enerjimiz yükselecek ve güçlü hissedeceğiz, mümkün olduğunda kurallara uymaya devam edeceğiz, sorumsuzca davranan bireyler sağlık çalışanlarına yük olmaya bizler için de risk olmaya maalesef devam ediyorlar.

Dilerim bu süçten tüm dünya olarak en kısa sürede çıkarız. Herkese sağlıklı güzel günler diliyorum.

 

Özlem ÇELİK GÜRBÜZ

Uzm.Psk.danışman/Psikoterapist

(sorularınız için instagram adresi : ozlemcelikgurbuz)Bu yazı 34953 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI