Bugun...


ÖZLEM ÇELİK GÜRBÜZ

facebook-paylas
BİRBİRİMİZİ FARK EDEBİLİYORMUYUZ ? ALGIDA SEÇMEK
Tarih: 23-09-2020 20:39:00 Güncelleme: 29-09-2020 19:47:00


Merhabalar ; bugün sizlerle algılarımızda ki seçiciliği paylaşmak istedim, Bu kavram hayatımız da kullandığımız çoğu zaman fark etmediğimiz bir kavramdır algıda seçicilik etrafımızdaki uyarıcılardan olaylardan bir yada bir kaçına karşı dikkatimizin yogunlaşmasıdır diye genel bir tanım yapabiliriz. Biz uyarıcıları seçeriz peki neye göre seçeriz; bizi uyaran uyarıcının şiddetine göre , zıtlık durumu hareketlilik durumu , uyarıcının alışılmışın dışında olması gibi durumlar seçimlerimizi etkiler ayrıca içsel olarak beklentilerimiz ilgi ve ihtiyaçlarımız inançlarımız gibi değerlerimiz de uyarıcılara verdiğimiz değeri etkiler. Örneğin hamile bir kadının bebek elbiselerine dikkat etmesi etrafındakileri seçmesi gibi.

Günlük hayatın koşturmacasına hepimiz dalmış durumdayız. Mesleğimiz işimiz aile hayatımız çevremiz derken dikkatimizi bir çok şeye vermek durumunda kalıyoruz. Bazen bizler için çok önemli günleri kişileri baksak bile göremeyebiliyoruz. Algılarımız bazen de bizi yanıltabiliyor. Etrafımızdaki insanları detaylı görebiliyormuyuz nelere ihtiyaçları var bugün nasıllar diye seçebiliyormuyuz. Bakmak ile görmek arasındaki farkı hepimiz biliyoruz Baktıklarımızı görebiliyormuyuz dikkatimizi çeken şeyler hep kendi ihtiyacımıza mı dönük yoksa empati yeteneğimizi işlevsel hale getirerek başka insanların ihtiyaçlarını seçebiliyormuyuz?

Günlük hayatımızda bizleri yoran herşey her düşünce her duygu algımızdaki seçiciliği etkiliyor kafamızı dolduran duygu düşünce ve işlerimiz bizleri ne kadar meşgul ediyor aslında, çocuğum ne çabuk büyüdü diyen bir anne ile görüştüm daha az evvel çok öpmemişim farkettim diye ekledi. Aslında evet hep bir işi koştururken algılarımız bazen en sevdiklerimizi seçmeyebiliyor. İşler iş arkadaşları aile dostlar derken bir bakıyorsunuz hep başka insanların hedefleri doğrultusunda koşturuyoruz. Peki ya kendi hedeflerimiz, kendi çizgimiz yolumuz? Ne istiyoruz isteklerimiz için neler yapıyoruz emek ediyormuyuz? En son kendiniz için ne yaptınız ? ne zaman keyif çayı içtiniz yada sadece kendiniz için alışveriş yaptınız yada sevdiğiniz bir filme gittiniz? Bir çok kişi epey oldu diyor epeydir kendi halimizde değiliz .

Değerli okuyucular; Algılarımızı yönetirken kendi zevklerimiz için de zaman ayırmalı kendi hayatımızı da beslemeliyiz diye düşünüyorum. O en sevdiğin kitabı oku, en sevdiğin dostla kahveyi iç. Vakit ayır seni besleyecek olan güzel dostlara. Vakit ayırmak gerekiyor kendi sevdiğimiz kalbimizi besleyecek herşeye. Çünkü ya yarın bizim ve sevdiklerimiz için yoksa ? sanki yokmuş gibi özenli ve dikkatli olmak gerekiyor aslında.

Herkese farkındalığı yüksek kendine dönük günler diliyorum.

 

Özlem ÇELİK GÜRBÜZ

Uzm.Psk.danışman/PsikoterapistBu yazı 41359 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI