Bugun...


AYHAN ZENBİLCİ

facebook-paylas
SORGULAYIN
Tarih: 09-06-2021 12:56:00 Güncelleme: 09-06-2021 12:56:00


İzninizle bu köşe yazısını Sayın Ayşe Sarı hanımefendinin kalemine ayırdım sanki biraz da tenbellik yaptım ama aynı düşünceler içinde olduğumdan kendilerinin de izniyle paylaşıyorum aklın yolu birdir esas olan ortak dili kullanmaktır diye düşünüyor ve emeği için kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.

 

Sorgulayın...

10-16 Mayıs Engelliler Haftası, kutlama değil Farkındalık haftası diyoruz ya hep...

Değiştirin artık bu söylemi.

Toplumun bir üyesi, bu toplumda engellilerin yaşadığını fark etmiyorsa, çok da üzerinde durmayın.

Engelliler haftası, sorgulama haftasıdır.

Zaten her zaman yapmanız gereken sorgulamanın, dozunu artıracağınız bir haftadır.

Neleri sorgulamalıyız?

1. Otizm Eylem Planı ne zaman hayata geçecek?

2. Erişilebilirlik önlemini almayan kurum ve kuruluşlara ne zaman ceza kesilmeye başlanacak?

3. Pandemi nedeniyle 1 yıl ertelediğiniz toplu taşıma araçlarının erişilebilirliğini, temmuz 2021 de bir kez daha ertelemeden etkin bir biçimde sürecin tamamlanmasını sağlayacak mısınız?

4. "STK ları dahil ettik" dediğiniz ve hazır olduğunu söylediğiniz, son halini STK larla paylaşacağız diye söz verdiğiniz Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı nerede?

Hangi STK ları dahil ettiniz?

Neden STK ların dahil edilmesinde kapsayıcı değilsiniz?

5. Engellilerin Covid aşısı takvimi neden gecikti, engellilerin aşılanması hakkında ne gibi çalışmalarınız var?

6. Atama bekleyenler için atama takvimi neden açıklanmıyor?

7. EBA ya erişemeyen engelli çocuklar varken, EBA'ya nasıl erişilebilirlik ödülü verildi?

8. TBMM nadir hastalıklar Araştırma komisyonu raporuna ilişkin yasal düzenleme çalışmaları ne durumda?

9. TBMM down Sendromu, Otizm ve diğer gelişimsel bozukluklar Araştırma komisyonu raporuna ilişkin yasal düzenleme çalışmaları ne durumda?

10. Hane içi gelire değil engelli bireyin gelirine bakılarak engelli aylığı ödenmesi hakkında ve evde bakım aylığı gelir kriteri hakkında düzenleme için ne gibi çalışmalar yapılacak?

11. Ulusal mevzuatın gözden geçirilerek BM Engelli Hakları Sözleşmesine uyumlu hale getirilmesi hakkında çalışma yapacak bir komisyon önerisini, 2019 Eylül ve 2020 Mayıs ayında önermiştik. Bu Komisyonun kurulması hakkında ne gibi çalışmalarınız var?

12. BM Engelli Hakları Komitesinin Türkiye Nihai Gözlem Raporuna ilişkin çalışmalarınız neler? Bu rapor neden hala Bakanlık İnternet sitesinde yok?

13. Bilgiye erişim hakkının sağlanması için neler yapıyorsunuz?

14. Kamuda engelli kotasının dolduğunu ifade ediyorsunuz. Engellilerin istihdamına ilişkin Kotanın artırılması için kanun teklifiniz hazır mı?

15. Engel oranı yüzde 40 ın altına düşenler için 2020 Mayıs ayında, Çalışma yapacağınıza söz vermiştiniz, Çalışma ne durumda?

16. Türkiye'deki engelli nüfusunu açıklar mısınız? Hangi araştırmayı baz alıyorsunuz? Ayrıştırılmış verilerin elde edilmesi için ne gibi bir çalışma planlıyorsunuz?

16. Erken emeklilik hakkında; SGK nın kontrol muayenesi sonucu engel oranı 40 ın altına düşen ve tüm haklarını kaybedenler hakkında ne gibi bir çalışmanız var?

17. Daha önce H sınıfı ehliyeti olup ehliyet yenileme aşamasında sürücü olamaz kararı alanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

18. Ayrımcılık ile ilgili mücadele için ne gibi çalışmanız var? TCK 122. Madde başlığındaki "nefret ‘kelimesinin kaldırılması için çalışma var mı?

19. SGK ödeme kapsamında olan tıbbi cihaz ve malzemelere engellilerin ödediği katkı payı, döviz kurunda düzenleme yapılmadığı için artmıştır. Ödemeleri güncellemeyi düşünüyor musunuz?

20. Halen beyin sapı implantı ameliyatı bekleyen çocuklar hakkında ne gibi önlemler aldınız?

21. Engelli sağlık kurulu raporu Ulusal Engelliler Veri Tabanına işlenmiş olmayanların evde bakım ve engelli aylığı kesiliyor. Mağduriyetleri nasıl önleyeceksiniz? Sosyal hizmet İl müdürlüklerine ve vakıflara yazdığınız yazıları geri çekmeyi düşünüyor musunuz?

22. Erişilebilirlik hakkındaki dilekleriniz ne zaman hayata geçecek?

23. Engelliler Bakanlığının kurulması ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, engelli Hizmetleri ve yaşlı hizmetleri Müdürlüğü olarak ayrılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

24. BM Engelli Hakları Sözleşmesinin bilinirliğini artırmak ve uygulanmasını izlemek, denetlemek için kurulan Komisyon ne zaman çalışmaya başlayacak? Bu Komisyona, kapsayıcı bir biçimde bir Konfederasyona bağlı olmayan STK lar dahil edilecek mi?

Nadir hastalıklar alanında çalışan STK ları ne zaman dahil edeceksiniz?

25. Engelli çocuğu/yakını olan çalışanlara yönelik alınması gereken önlemleri dosyalar halinde defalarca sunduk. Bu önerileri ne zaman dikkate alacaksınız?

26. Engelliliğe yönelik bakış açınız ne zaman tıbbi modelden sosyal modele dolayısıyla insan hakları yaklaşımına evrilecek?

27. Pandemi boyunca evlerimde dört duvar arasına sıkışan, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine erişemeyen, bu nedenle Engelliliği artan engelli çocuk ve aileleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

28. İşten çıkarılma yasağı bittiğinde ilk işten atılacak olan engelliler hakkında ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

29. Pandemi sürecinde kurum bakımında kalan Engellilerden kaçı Covid nedeniyle vefat etti?

Salgında hayatını kaybeden engellilerin Ayrıştırılmış verileri kayıt altına alınıyor mu?

30. KHK ile kadroya geçen engelli işçilerin zorla emekliliğe sevk edilmemesi ile ilgili yasal düzenleme ne zaman yapılacak?

Bu liste, sadece 10 dakika içinde aklıma gelenler... Bunları en az 200 madde olarak da yazabilirim.

Kendinize sorun...

Sorgulayın...

Sorgulatın...

Ve karşınızda sizi muhatap alanlara sorun..

Israrla sorun...

Neden İnsan haklarına erişimde bu kadar çok sorun yaşandığını, bu sorunların neden çözümsüz bırakıldığını sorgulayın.

Ayşe Sarı

SAHİMSEN Engelliler Komisyon BaşkanıBu yazı 1846 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI