Bugun...


AV.CÜNEYT BÜLENT ŞEKER

facebook-paylas
TÜRK HALKININ AİLE YAPISI VE AHLAKİ DEĞERLERİ SOSYAL MEDYA İLE Mİ ÇÖKÜŞE GEÇTİ..?
Tarih: 23-08-2019 18:30:00 Güncelleme: 24-08-2019 21:05:00


TÜRK HALKININ AİLE YAPISI VE AHLAKİ DEĞERLERİ SOSYAL MEDYA İLE Mİ ÇÖKÜŞE GEÇTİ..? 
....................Bu soruyu bana bir önceki yazımda bir beyefendi sordu, daha doğrusu onun tespiti bu yönde idi, ben de buna şöyle cevap verdim; "Evet bunun doğru olduğu yönler var, ama Sosyal Medya olmayan bir şeyi de ortaya çıkartmadı, sadece olan şeyi yeşertti, kolaylaştırdı…"
...................Ama ben kendimi bildim bileli bizim bir kısım basınımız Türk Ahlak ve Aile yapısını tahrip etme, çökertme işini yapıyordu...!
...................Bundan 10-15 yıl önce çıplak kadın fotosu basılı dergi ve gazeteler poşetsiz gazete bayilerinde açıktan satılırdı, çoluk çocuk herkese göz banyosu yaptırılırdı, sonradan bunlar poşete girdi, erotik gazeteler ise son yıllarda gazete reyonlarından kalktı..
.................Tabi kanıksadığımız için kadın etini sergilemek üzerine kurulu bu ticareti garipsemiyorduk..?. 
.................Gazetelerin veya eklerinin üst köşesindeki (ilgisiz haberler ile servis edilmiş) bikinili veya seksi kadın fotolarının tek bir amaca hizmet ettiğini düşünmüşümdür, o da Türk halkını kafasının aydınlanması ? ve (kimilerine göre) gereksiz olan utanma duygusundan kurtulmasına yardım etmek? 
.................Böylece artık ana caddelerde plajda geziyormuş gibi rahatça dolaşmaya başladık!
.................Halbuki o fotoğrafların amacı bile; insanları plajda şortla, mayo ile bilemedin bikini ile gezdirmekti, şehir ortasında değil...!
.................Sonra TV var, diziler var, ilk defa TRT den başka televizyonlar ortaya çıkınca bunlarda ( GECE KEYFİ) filmleri vardı, sonra uydu yayınları vardı.. 
.................Hem bundan 30-40 yıl önce insanlar daha genişti, gece hayatı, alkol tüketimi daha yaygındı, sonradan seksenli –doksanlı yıllarda muhafazakarlık akımı oldu, eskiden de örtülü insanlar vardı, muhafazakar insanlar vardı, ama Ak Partinin iktidara yerleştiği son 10 yıllık dönemde muhafazakarlık birden moda oldu, dar pantolon ve elbiseler giyip baş örtüsü takan bayanlar türedi… ( Ki örtüsüz bayanlar bunların yanında daha samimi, daha saygın duruyordu.) 
.................Son olarak da ( Aile ve Sosyal Palitikalar bakanlığının ısrarı ile) Ak Parti kadın oylarını almak için öyle kanuni düzenlemeler yaptı ki (Burada ANA MUHALEFETİN BÜYÜK SUÇU VAR, kadına şiddet konusunu siyasi malzeme yaparak Ak partiyi kendine yakın basın vasıtası ile vurmaya çalıştı, kadına yönelik şiddet haberlerini cımbız ile çekip günlerce gündemde tuttular, bu şiddeti Ak Partiye mâl etmeye kalktılar, Ak Partide bunu engellemek için hiç olmayacak, hukuk ile bağdaşmayacak kanunlar çıkarttı, ki; KANUN her zaman hukuk ve adalet anlamına gelmez) bu da Aile düzenine son darbeyi indirdi..!
………….Böylece kadınlar evlenirken de boşanırken de karlı hale geldi, “Şiddet gördüm” iddiası ( böyle bir şey olmasa bile) ile polise açtıkları bir telefon ile kocalarını evden uzaklaştırıp, sonrasında açtıkları boşanma, mal varlığı, nafaka ve tazminat davaları ile erkeklerin her şeylerini (Çocuklar dahil ) ellerinden alabilir hale geldiler. Bir şikayet ile hiçbir delil aranmaksızın erkekleri SARKINTILIK SUÇU gerekçesi ile içeri aldırabilir hale geldiler. 
…………Yahut bu kanunlar olağan bir karı koca kavgasının sonunda, bir kızgınlık anında bilinçsizce kullanıldı, çünkü toplum ve kadınlar bir eğitim ve bilinç aşamasından geçirilmedi, bu ( 6284 kanun ile evden uzaklaştırma) aşamasında erkek karısı ile barışmaya kalksa veya çocuklarını görmeye çalışsa hapse girmeye başladı, boşanan erkeğin çocuklarını görmesi nerede ise fiilen imkansız hale geldi, bu tip şeyler evlenmek isteyenlerin gözünü korkuttu. 
………....Tabi bu söylediklerim kadınlara karşı suç işlenmediği, kadınların fiziksel ve sosyal sebepler ile bazı açılardan daha zayıf oldukları ve kanunlar ile haklarının korunmasına ihtiyaç olmadığı anlamına gelmiyor, demek istediğim; ( ADETA ERKEKLERDEN ÖÇ ALIRCASINA ) kötüye kullanılmaya elverişli kanunlar çıkartılmamalıydı, çıkartılacak kanunlar ihtiyaca ve adalete uygun olmalıydı, oy kaygısı ile hareket edilmemeli idi.
………….Bu kanunların korumasına daha çok doğulu veya doğuda yaşayan aşiret-töre baskısı altındaki kadınlar muhtaç, ama bunlarında, kadına şiddeti önlemeye yönelik kanunlardan istifade edebildiğini söyleyemeyiz, şimdi bu kadın nasıl kocasını polise-mahkemeye verip evden uzaklaştıracak, bu mümkün mü? hemen aşiret kanunları devreye girer…!!! 
………….Ama bu kanunlar daha çok büyük şehirlerde yaşayan, kocasını sevmeyen, boşanmak isteyen kadınlar tarafından (kötü niyetli bir şekilde) kullanılır hale geldi, bayan avukatların bile bu kanunlardan artık yaka silktiğini, illallah dediğine şahit oluyorum. 
...............Sonuç olarak artık kadınların vicdanlarından başka hiç bir şeyden korkuları yok, (Birde cinnet geçirip kadınları doğrayan adamlardan başka, bunlara da kanun sökmüyor) yani vicdansız kadının eline düşenin vay haline..! 
...............Sosyal medya; aldatmaları, kadın erkek arasındaki tanışmaları kolaylaştırdı mı, evet ama bu sadece bir araç,sosyal medyanın çok önemli faydaları var, ör; basınına yapılan sansürü etkisiz kılmakta ve halkın haber alma ve bilgi paylaşım özgürlüğünün gelişmesinde çok büyük katkılar sağladı, artık hepimiz kendi çapında bir köşe yazarıyız ve kendi çapımızda ünlüyüz...
...............Sonra sosyal medya üzerinden tanışıp evlenen de çok, bu da güzel bir şey, yani sosyal medya yalnızca yuva yıkmıyor, yuva da yapıyor..! 
..............Eskiden insanlar evlendirilmeye çalışılırdı, eşi vefat edenlerin bile 40 gün sonra kapısına gelinirdi, dost - arkadaş- akraba aracı olur, o insanı evlendirmek için koşuştururdu, o insan yalnızlığa terk edilmezdi, ama artık bu toplumsal vazife ihmal edildi, çok sayıda insan artık yalnız yaşıyor, bu konuda toplumun büyük günahı ve sorumluluğu var..!!! 
..............Şimdilerde ise; bekar komşusunu - akrabasını evlendirmeye çalışmak şöyle dursun; "...Ahlak çok bozuldu abi yaa.." diye ahkam kesen, ama evli iken gizli kapaklı her haltı yeyip, kalbi bozuk olduğu için, herkesi de kendisi gibi bilen, bekar kiracılara, komşusu olan öğrencilere (Aman karımıza kızımıza sarkarlar veya kocamızı ayartırlar ) diye efelik yapıp, göz dağı vermeye çalışan, en ufak gürültüde bekar insanların veya öğrencilerin kapısına dayanıp kavga çıkartan, komşusunun ayıbını, özel hayatının, girip çıkanı gözetleyip dedikodusunu yapan, ama muhtaç komşusu ile hiç ilgilenmeyen bir insan güruhu zuhura etti... 
................Bunlara sorarsanız güya mahallenin-apartmanın ahlakını koruyorlar, ama yaptıklarının daha büyük bir ahlaksızlık ve günah olduğunun farkında değiller,("Müslümanların ayıplarını (ve gizli şeylerini) araştırmayın..." (el-Hucurât, 49/12). Resulullah da bir hadiste: Birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın" )
................Tamam bir zamanlar sosyal medya yoktu ama bir sürü başka şey vardı, düğünler vardı, bu düğünlerde- partilerde tanımadığınız bayanları dansa kaldırmak bir zamanlar normal sayılıyordu, tanışma pastahaneleri-kafeleri vardı, mektup arkadaşlığı vardı, tanışma partileri yaygındı, gazete-dergi ilanları ile tanışma vardı, (tuvalet arkası yazıları vardı) çevirmeli Telefon vardı, bu telefon rastgele çevrilip rasgele birileri ile konuşulur muhabbet sararsa iş ileri giderdi vs…
.................Sosyal medya BIÇAK GİBİ bir araç, iyiye kullanırsan çok iyi bir şey, kötüye kullanırsan çok kötü bir şey, ama asıl önemli olan araç değil, onu kullanan el... Sosyal medya iptal olsa Türkiye nin Ahlaki sorunları gerçekten sona erecek mi? Sanmıyorum, insan bir şeyi istedikten sonra onu kim tutabilir, tutabilene aşk olsun... 
................Şu bir gerçek bizde bir bozulma var, ben dahil hiç birimiz kendimize kıl-tüy dokundurmuyoruz, kendimizden başka herkesi suçluyoruz, ama toplumda bir yanlış varsa bunda hepimizin bir payı yok mu? biz bu eleştirdiğimiz toplumun bir parçası değilmiyiz ? 
................Biz toplumdaki yanlışlara bize dokununcaya kadar ses çıkarmayan, çoluk çocuğun derdi ile ilgilenmeyen, ona sevgi ve iyi terbiye vermeyen, ama ona zart-zurt yapmaktan da geri durmayan, bir yandan da ahlak bozuldu diye veryansın eden garip bir toplum olduk.
…………..Sevgi bir ihtiyaç, cinsellik bir ihtiyaç, aile kurmak bir ihtiyaç, bu çok doğal ihtiyaçları giderecek en güzel kurum da evlilik, ama biz evliliği her açıdan zorlaştırdığımız gibi, onu yıkacak ne varsa da yapıyoruz.
.................Cinselliğe hala tabu muamelesi yapıyoruz, bu konudaki sorunlara çözüm aramıyoruz, bizde her şey gizli-kapaklı, saklı-gizli, göz görmeyince gönül katlanıyor misali yürüyor, elbette bizde ahlak bozulur, sosyal medyayı bahane etmeyelim.
.................Ha bu arada Türk toplumunda ki kadın erkek arasındaki çifte standart'ı da unutmayalım; kadın yaparsa
Orospu, sürtük, erkek yaparsa çapkın, aslan oğlum..? (Bu bakış açısı kadınları iyi yalancılar haline getirdi  , Peki bu aslan oğullar çapkınlığı kiminle yapıyor, tabi ki başka anne ve babaların aslan kızlarıyla, konu-komşunun kızı ile yapıyorlar....!!! Çok yaman çelişkiler içindeyiz. 
.................Bu saçma ayrımı da neremizden uyduruk bilemiyorum, tüm kutsal kitaplarda bu işi yapan kadın da aynı, erkek de aynı, hatta kadınların aldatmasına; "erkeklerin kadına kötü davranması, kadını ihmal etmesine veya erkeğin kadını aldatmasının" sebep olduğuna dair bazı işaret ve ikazları da hatırlıyorum.. 
................Sonuç olarak; Türkiye de Ahlakın ve Aile Kurumun iyiye gitmesini mi istiyoruz:
................1-) Evlenecek çiftlere eğitim verelim, peki ne eğitimi verelim: 
........................a-) Öncelikle doğru Dini eğitim verelim, ör: peygamberimiz A.S. hayatı boyunca hiç bir kadına, çocuğa vurmamış, eşleri ile güzel geçinmiş, onun güzel yaşamını kendimize örnek alalım.
........................b-) Gençlere ve evlenecek çiftelere ev ekonomisi, eşlere karşı güzel davranış ve nezaket bilgisi, çocuk yetiştirme bilgisi, cinsel eğitim dersleri verelim, hatta bunu zorunlu tutalım, Devletimiz buna öncelik versin. 
................ 2-) Gençlerin evlenmesini kolaylaştıralım, israfı ve evlilik için ağır mali şartlar isteme kültürünü terk edelim, sade yaşamayı, tutumlu olmayı moda haline getirelim, bu yapılmadığı sürece hiç bir destek ve zenginlik eşlerin ekonomik sorunlarına ve buna bağlı geçimsizliklere engel olamaz, çünkü israfın sonu yok...!
................ 3-) Fakir insanları, yaşlıları el birliği ile baş göz edelim, evlendirelim, çocuklarımızı evlilik konusunda başı boş bırakmak veya onlara kendi keyfimize göre eş aramak yerine, doğru insanla evlenmesi için, geleneksel ve bilimsel yöntemlerden yararlanalım, devlet ve STK lar bu konuda seferber olsun.... 
.................4-) Evlilik yaşını erkene alalım, mesela (eğer evlenmek istiyorlar ise) üniversite aşamasında gençleri evlendirelim, eğer ailelerin mali imkanı yok ise; şimdilik gençler için evin bir odasını boşaltıp onlara teslim edelim, bu evlilik için yeterli, binlerce yıl böyle yapılmış, evlenmek için mutlaka ayrı ev açma şartlanmasını bırakalım.
......................Cinsel isteklerin en güçlü olduğu çağlarda gençlere; "..para kazanıncaya kadar kendini tut.." demek kadar büyük saçmalık olamaz, zaten kimsede kendini tutamaz, çoğu genç insanın; ya (aile baskısı ile) kendini frenlemeye çalıştığı için veya yada genç yaşta kontrolsüz çok sayıda flörtler yaşadığı için psikolojisinin bozulduğunu görmüşümdür, halbuki Allah ın yarattığı insan tabiatı ile mücadele edilemez, ona uyum sağlanır, çünkü cinsel enerji yok edilemez, bekletilemez, ama iyi bir yollara yönlendirilebilir. 
......................Legal ve helal yolları kolaylaştıralım, zorlaştırmayalım, onlara kapı açalım, yoksa Türk Aile yapısının ve ahlakın çöküşüne kapı açarız, çünkü her sorunumuzun temelinde aile yatıyor, bu sorunumuzu çözersek ülkenin nerede ise tüm sorunlarının çözümünün anahtarını bulmuş oluruz. 
Av.Cüneyt Bülent ŞekerBu yazı 9921 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 7 5 1 1 10 5 16 +5
2 Altay 7 5 2 0 14 9 15 +5
3 Beşiktaş 7 4 1 2 14 7 14 +7
4 Trabzonspor 6 4 0 2 13 6 14 +7
5 Hatayspor 7 4 2 1 14 6 13 +8
6 Konyaspor 6 3 0 3 9 5 12 +4
7 Alanyaspor 6 4 2 0 6 9 12 -3
8 Kayserispor 7 3 2 2 9 7 11 +2
9 Fatih Karagümrük 7 3 2 2 11 10 11 +1
10 Galatasaray 7 3 2 2 10 10 11 0
11 Sivasspor 7 2 2 3 10 7 9 +3
12 Adana Demirspor 7 2 2 3 12 11 9 +1
13 Antalyaspor 7 2 3 2 7 10 8 -3
14 Gaziantep FK 7 2 3 2 6 10 8 -4
15 Başakşehir FK 7 2 5 0 7 7 6 0
16 Yeni Malatyaspor 7 2 5 0 7 14 6 -7
17 Kasımpaşa 6 1 3 2 5 8 5 -3
18 Göztepe 7 1 4 2 7 11 5 -4
19 Giresunspor 7 0 5 2 2 9 2 -7
20 Çaykur Rizespor 7 0 6 1 4 16 1 -12
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 7 6 0 1 14 0 19 +14
2 MKE Ankaragücü 7 4 0 3 13 3 15 +10
3 BB Erzurumspor 7 5 2 0 8 6 15 +2
4 Eyüpspor 7 4 2 1 11 8 13 +3
5 Bandırmaspor 7 4 3 0 9 7 12 +2
6 Tuzlaspor 6 3 1 2 8 4 11 +4
7 Kocaelispor 6 3 2 1 5 6 10 -1
8 Manisa FK 7 3 4 0 9 10 9 -1
9 Menemenspor 7 2 3 2 9 14 8 -5
10 Gençlerbirliği 7 2 3 2 8 13 8 -5
11 Boluspor 6 2 3 1 7 6 7 +1
12 İstanbulspor 6 2 3 1 8 8 7 0
13 Samsunspor 5 2 2 1 8 8 7 0
14 Altınordu 7 2 4 1 9 14 7 -5
15 Adanaspor 7 1 3 3 8 10 6 -2
16 Denizlispor 6 2 4 0 5 8 6 -3
17 Balıkesirspor 6 2 4 0 5 9 6 -4
18 Bursaspor 7 1 4 2 7 12 5 -5
19 Keçiörengücü 6 1 4 1 5 10 4 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/10/2021 Antalyaspor vs Adana Demirspor
 01/10/2021 Fatih Karagümrük vs Başakşehir FK
 02/10/2021 Konyaspor vs Alanyaspor
 02/10/2021 Göztepe vs Giresunspor
 02/10/2021 Kayserispor vs Trabzonspor
 02/10/2021 Beşiktaş vs Sivasspor
 03/10/2021 Yeni Malatyaspor vs Hatayspor
 03/10/2021 Fenerbahçe vs Kasımpaşa
 03/10/2021 Gaziantep FK vs Altay
 03/10/2021 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/10/2021 Altınordu vs Menemenspor
 02/10/2021 Tuzlaspor vs Keçiörengücü
 02/10/2021 Balıkesirspor vs Gençlerbirliği
 02/10/2021 Adanaspor vs Bandırmaspor
 02/10/2021 Kocaelispor vs İstanbulspor
 03/10/2021 Boluspor vs Denizlispor
 03/10/2021 Samsunspor vs Ümraniyespor
 03/10/2021 Eyüpspor vs Manisa FK
 03/10/2021 MKE Ankaragücü vs BB Erzurumspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/10/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 02/10/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Afjet Afyonspor
 02/10/2021 Van Spor FK vs Sakaryaspor
 02/10/2021 Bodrumspor vs Turgutluspor
 02/10/2021 İnegölspor vs Adıyaman FK
 02/10/2021 Niğde Anadolu FK vs Etimesgut Belediyespor
 02/10/2021 Sarıyer vs Kahramanmaraşspor
 02/10/2021 Somaspor vs Ergene Velimeşe
 02/10/2021 Ankaraspor vs Diyarbekir Spor
 02/10/2021 Çorum FK vs Serik Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/10/2021 Batman Petrolspor vs Artvin Hopaspor
 03/10/2021 Belediye Kütahyaspor vs Başkent Gözgözler Akademi FK
 03/10/2021 Kahta 02 Spor vs Çatalcaspor
 03/10/2021 Nevşehir Belediyespor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 03/10/2021 Elazığspor vs Karaman Belediyespor
 03/10/2021 Erbaaspor vs Sancaktepe FK
 03/10/2021 Arnavutköy Belediye vs Bergama Belediyespor
 03/10/2021 Bursa Yıldırımspor vs Fatsa Belediyespor
 03/10/2021 Hendek Spor vs Osmaniyespor FK
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI